TJULNIJADA

Splošna predstavitev

V okviru društva organiziramo dva termina za druženja, ki jih imenujemo Tjulnijada. Gre za skupinski lov, ki traja približno 3 dni in so po navadi organizirani skupaj z vikendom. V tem primeru vodstvo društva poskrbi za organizacijo in celoten aranžma, vendar stroške nastanitve krijejo člani sami.

Lokacija in termin druženja se okvirno določita na redni skupščini društva v začetku leta.

Člani društva, sami poskrbijo za transport do izbrane lokacije. Ta se uskladi na medsebojnih, tedenskih srečanjih in v večini meri tudi predstavlja skupino, ki bo skupaj lovila. Priporočljivo je, da se prispe na lokacijo en dan prej, saj po navadi pričnemo z lovom že naslednji dan v jutranjih urah.

Med večje dogodke skupnega druženja spada tudi posebna večerja, z morebitnimi gosti iz Hrvaške ali Slovenije, katero krije v celoti društvo medtem, ko preostale večerje (od tega je ena večerja iz ulovljenih rib, katere prispevajo vsi soudeleženci lova), krijejo člani sami.

Termini

Tjulnijado organiziramo v dveh terminih; spomladanski, ki je ponavadi nekje proti koncu meseca maja oz. v začetku meseca junija, in je na bližnjih lokacijah (Severna, Srednja Dalmacija ali Istra). V tem obdobju je ribe ob obali več, saj v društvu večinoma uporabljamo tehniko zalezovanja (več si lahko preberete tukaj).

Jesenski termin malo bolj usklajujemo z vremenskimi pogoji, vendar je okvirni termin nekje konec septembra oz. začetek oktobra. Za ta termin se lahko določijo tudi bolj odročni kraji Severne, oz. tudi Srednje Dalmacije.

Lokacija

Lovimo vzdolž celotne hrvaške, jadranske obale, vendar se za Tjulnijado prilagodimo potrebam in željam članov in tako skupno izvolimo lokaciji. Posamezno lokacijo lahko predlaga vsak član, in v kolikor gre za dober, premišljen predlog, se ta s pomočjo glasovanja ravno tako potrtdi na redni skupščini društva. Pri tem upoštevamo oddaljenost lokacije, dostopnost do morja, velikost in raznolikost lovnega terena ter ostale dejavnike, s čimer želimo pridobiti čim večjo udeležbo. Naj omenimo nekaj lokacij, kjer smo do sedaj že imeli tovrstna druženja;

  • Krk – Pinezići, Malinska
  • Unije
  • Mali Lošinj
  • Cres
  • Rab
  • Pag
  • itd.

Med drugimi radi zahajamo tudi v bolj južne in odročne kraje kot so Palagruža, Slano pri Dubrovniku, Mljet, Korčula in Hvar.

Stroški in plačila

Okviren seznam stroškov, ki jih nosi posameznik:

  • Potni stroški (gorivo za prevoz, cestnine in mostnine, trajekt,…)
  • Nastanitev (društvo v tem primeru poskrbi za ustrezno ceno za najem apartajev)
    • V nekaterih primerih mora lastnik čolna plačati tudi spust in veznino plovila
  • Večerja s pijačo (z izjemo ene večerje, ki jo krije društvo)
  • Dovolilnica za športni ribolov
  • Ostalo (turistična taksa,..)
  • Vsak posameznik mora poskrbeti tudi za hrano in pijačo, med časom lova.

Organizacija lova

Kot že omenjeno, so člani za lov porazdeljeni po manjših skupinah (velikost skupine je odvisna tudi od čolna, vendar pa je optimalno če pri lovu na preskok, sodelujejo največ trije posamezniki) in se odpravijo ob dogovorjenem času na lokacije, ki so predhodno usklajene znotraj skupine. Skupina se formira individualno, oz. se člani medsebojno dogovorijo s članom-lastnikom čolna, ki vodi ekipo med časom lova. V društvu se ne poslužujemo s predhodno markiranimi lokacijami in omejitvami lovnega prostora, temveč gre za sporazumni dogovor med skupinami, da ne prihaja do prekrivanj že preplavanega terena.


Ribolovna pravila

  • Začetna in končna ura lova za posamezen dan se določi dan prej in se o tem obvesti vse člane po elektronski pošti skupaj z vsemi podrobnostmi. V ta namen se uporabijo tudi preostali komunikacijski kanali, s katerimi razpolaga društvo (WhatsApp kanal za aktualno Tjulnijado). Po navadi je začetna ura ribolova od 8 ure zjutraj in traja vse do 17 ure popoldan, te se lahko uskladijo, v kolikor za to obstaja tehten razlog (vremenske razmere, tehnične težave, višja sila,…) in veljajo za vse člane društva, ki sodelujejo v ribolovu.
  • V kolikor član oz. skupina ne prispe na dogovorjeno lokacijo v času kot je to določeno, se ocenijo razlogi in temu skladno pripišejo kazenske točke pri končnemu evidentiranju ulova (velja za vse člane, ki so bili na istem čolnu).

Športna oprema in potrebna dovoljenja za sodelovanje pri ribolovu

  • Dovolilnica za športni ribolov za predvideni termin (MPS Uprava za ribolov, Extremo.si).
    • MPS izdaja tudi letne dovolilnice za športni ribolov, katere pa ni možno kupiti preko spletnega mesta, temveč jo je potrebno kupiti pri posameznih društvih oz. ustanovah). V ta namen priporočamo, da si letno dovolilnico uredite preko društva (extremo.si). Zadnji rok za nabavo letnih dovolilnic je do 1. Marca v tekočem letu.
  • Pri ribolovu morate imeti pri sebi osebni dokument, ki je zaveden v v sistemu evidence za prodajo dovolilnic, s katero je bil tudi opravljen nakup dovolilnice.
  • Pri ribolovu morate imeti pri sebi tudi člansko izkaznico HSSRM (Dozvole za športski ribolov su važeća uz člansku iskaznicu Hrvatskog saveza za športski ribolov na moru (članak 29. Zakona) ili saveza za ribolov na moru druge države).
  • V okviru druženja veljajo vsi predpisi, ki jih opredeljuje državni pravilnik (v tem primeru HR) o športnem in rekreacijskem ribolovu na morju
  • Vsak posameznik skrbi za svojo športno opremo. Društvo ne razpolaga z športno opremo, tako da ni možne izposoje.

Evidentiranje ulova

  • Končni ulov posameznika (in skupni seštevek članov, ki so bili na istem čolnu) se evidentira, točkuje in zapiše v skupni zapisnik. Točkovanje se opravlja v to namenski razpredelnici, ki je skladna s pravili, kot jih priporoča mednarodna zveza za podvodne aktivnosti CMAS ter pravilniki o športnem in rekreacijskem ribolovu na morju.
  • Pri točkovanju se upošteva vrsta, teža in količina ujete ribe. Pri tem se upoštevajo samo veljavno težke ter ribe, ki so skladne s pravilnikom o športnem in rekreacijskem ribolovu na morju (večja mora biti od predpisane velikosti) ter upoštevati je potrebno termine prepovedanega lova na določene vrste rib in ostalih organizmov. V kolikor član prekrši omenjeni pravilnik, se mu dodelijo kazenske točke oz.določijo ustrezni sankcijski ukrepi (opomin, izključitev,…).
  • Za točkovanje in evidenco se uporablja spletna razpredelnica, ki je v skupni rabi med vsemi člani društva, vendar z omejenimi pravicami urednikovanja.